İsmi Var Cismi Yok Tarifi Bilinmiyor

Merhaba sevgili okur, başlık bir şey anlatmıyor bari ilk paragrafa göz gezdireyim dedin ama orada da bir şey yok. E peki, ne anlatmak istiyor bu yazar demeden önce küçük bir ricam olacak senden. Bu yazıyı aşağıdaki müzik eşliği ile okuman. Okumak… Tuhaf bir deyiş oldu bu yazı için sanırım aslında senden istediğim kendini müziğin notalarında gezinirken bu satırlara bırakman… Bırak ve denizin en karanlık diplerinde bir ışığa ulaş. Bırak ve gökyüzünün en aydınlık yerlerinde bir karanlığa ışık olurken süzül. Bırak ve bir yağmur damlasının doğa anaya geri dönmesine şahit ol… Hissederek.

En karmaşık duyguların, en basit hislerin en acımasız ruhsal hareketlerin tanımını düşün… İsimleri sen de kalsın ister aşk de ister hüzün ister heyecan, neticede hepsinin bir ismi var. Hepsi “ruhumuzda” ya da aklımızda var olur ve bedenimize hükmederler. Sadece isimleri bizleri bir hissiyatın en doruk noktasına taşır.

Bu cisimsizlerin tanımını yapabildin mi hiç? Bir mutluluğu ya da kederi anlatır mısın bana veya kendine? Haydi dilimiz için bakalım bir iki örneğe hatta önce cismi olan birine bakalım. Bu satırları yazmamı sağlayan “kalem”e ne dersin? TDK, “Yazma, çizme, vb. işlerde kullanılan çeşitli biçimlerde araç” diyor kalem için. Tamam, bu tanım kalemi düşünmemi sağlıyor. Peki, duygulara ne demeli?

Bu sefer TDK’ye bakmayalım, bana mutluluğun ne olduğunu sen söyle? Belki tek kelimeyle, belki sayfalarca anlatacaksın. Ama ”kalem” gibi basit bir tanım yapabilir misin? Bir duyguyu tanımlamak, dikkatini çekerim tüm saflığıyla “onu” anlatmak mümkün mü? Bence değil.

En mutlu anını düşün ve bana onu tarif et. Bütün o hissettiklerini, midende oluşan o “kelebekleri” ya da mutluluktan neredeyse sarhoş olmanı… Duymak istiyorum sadece. Tamam, ben başlayayım önce. Ben, duygularımı ya da hissettiklerimi ya kâğıda dökerim bir şiir ile ya bir müziğe bırakırım tüm benliğimi ya da bir sahneye aktarırım. Tanım mı? Hiç yapamam ki ben onu. Senden istemem de bencilce değil.

Yazdığım bir şiiri ele alayım hemen. Hepsinde bir metafor var veya bir ya da birden fazla imge ve hepsi o “duyguyu” anlatmak için bir araç olur bana.  Salt bir tanım yapamadım ki hiç. Hep bir anlatma çabası…

Şu an dinlediğin ya da dinleyeceğin eseri ele alalım bir de. Bu eser bana öylesine derin bir hissiyat veriyor ki ne tanımlamak ne de imgelemek anlatmaya yetiyor. Sanki sanatçı her şeyi notalarla açık etmiş. Ancak hangi duyguyu hissettiğimi bile söyletemiyor. Ya yeni bir duygunun etkisindeyim ya da birçok duyguyu aynı anda yaşıyorum. Midemde gergin bir his, sarhoş eden bir mutluluk, gözlerimi sürekli kapatan bir korku, en dipsiz kuyulardan çekip çıkaran bir umut…

Ancak şu var: Bazı keskin sözler, mutluluğa bürünmüş bir yüz, ümit aşılayan bir ses veya hiç unutulamayan bir koku derinden ve derinden sarsar ya seni. Bir kıvılcım oluşur ya beyninin tam orta yerinde, bir anda yayılmaya başlar… Ensene iner yavaşça, sırtından kayıp giderken kollarına ulaşır… Bazıları var ki daha derinden etkiliyor ve tüm bedenini esir alıyor. Kilitleniyorsun yavaşça, ne engellemeye çalışıyorsun ne de seni tutuklamasına izin veriyorsun. Anın büyüsünde kalmak istiyorsun… Oracıkta, belki yüzyıllarca…

Ben bazı duyguların en kuvvetlisini hissettim ya da hissettiğimi düşündüm. Bazılarına cevap aradım da bulamadım. İşin özünü şu yaşımda, şu biriktirdiğim anılarda ve sahip olduğum tecrübelerimde aramamak ve cevap bulmamakta kanaat getirdim.

Ne anlatmanın ne tanımlamanın… İsmini söyleyip cismini aramamayı… Tarifini ise kendime saklamayı ve imgelerle gizli kapaklı vermeyi öğrendim. Müzik belki bitti, belki devam ediyor. Ama sihri sürüyor bende. Kulağıma yer etmiş bir kere; başa sarıyorum tekrar, tekrar ve tekrar… Kilit vuruyor bedenime ruhum çıkıp özgürce dolaşsın diye…

Naçizane.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s