Sahneler ve Biz

Haluk Bilginer’in başrolde olduğu “Şekspir Müzikali” adlı eşsiz oyunu izlemiş miydin? İzlemediysen bu yazının bitiminden sonra mutlaka izlemelisin. Şimdi deme bana, böyle yazıya mı girilir, diye. William Shakespeare’in “İnsanın Yedi Çağı” şiirinden çevrilmiş harika bir şarkı var orada. Onu dinledikten sonra ya da onun eşliğinde devam edelim, olur mu?

Bu dünya gibi hayatımızda birçok sahnede rolümüzü oynuyoruz, kiminin sahnesinden çıkıyor bir başkasınınkine giriyoruz. Belki rolümüze çalışarak belki doğaçlama yaparak…  Unutulan repliklerde suflörümüz olmadan yedi perdeli oyunumuzla veda ediyoruz sahnemize.

İçinden Gelen Sen: Doğaçlama

Doğaçlama denilince hemen hemen herkesin aklına tiyatro gelir, sadece orada varmışçasına. En basitinden sokakta karşılaştığın birisi sana selam verdiğinde birdenbire bir tepki oluşur sende, doğaçlayarak selamlarsın onu. Diyelim ki çok önemli bir konuşman var ve konuşma metnini kaybettin, eyvah! Çıkıp konuşma yapman gerekiyor ve yarı emin adımlarla sahnenin önüne geçiyorsun ve alkışı topluyorsun, doğaçlama yaparak.

Ya da farklı bir örnek vereyim sana: bu satırları yazarken de aslında doğaçlama yapıyorum. Tabi şimdi kendi repliklerimi yazıyormuşum gibi duruyor olabilir. Ancak aniden aklıma gelen kelimeleri birleştirerek bu metni hazırlıyorum. Fark ettin mi? Doğaçlama farklı yerlerde de var. Bir anda karşına farklı bir biçimde çıkabiliyor. Sanırım bir suflöre ihtiyacımız yok, çünkü doğaçlamaya sahibiz.

Hatta doğaçlamaya başka ne dahil biliyor musun? Aniden gelen duygularımız. Evet, bir anda gelen şiir okuma isteğin ya da dudaklarından dökülmeye korkan sevgi sözcüklerin… Seni rolünden çıkarmayan ama başka bir rol ekleyen, içine doğan o hislerin…

Planlanan davranışlardan, üzerine günlerce düşünülmüş kararlardan vazgeçip içinden geldiği gibi hareket etmek… Özgürlüğün ayrı bir tanımı gibi değil mi? Ya da eş anlamı varmışçasına gözüken doğaçlama gibi. Belki de bu “içinden geldiği gibi davranma” bize repliğimizi veriyordur.

Yedi perdelik hayatlarımızda nice roller oynadık, oynuyoruz ve umarım uzun zamanda güzel roller oynarız. Doğaçlama ile rolünüzü hatırlamanız ve repliklerinizi bulmanız dileğiyle…

Naçizane.

“Bütün dünya bir sahnedir.”

William Shakespeare

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s